05. 12. 2023.

Унапређење вашег здравља уз помоћ веганске исхране: митови и чињенице

ЗдрављеУнапређење вашег здравља уз помоћ веганске исхране: митови и чињенице

У доба у којем смо свакодневно изложени информацијама о новим дијетама и наводним чудотворним лековима, важно је познавати научно поткрепљене информације о нашој исхрани. Веганска исхрана, која искључује животињске производе, често је предмет контроверзи. Овај чланак ће вам помоћи да разбијете митове и да разумете чињенице о веганству, што би могло бити корисно за ваше здравље и буџет.

Веганство није уједно и здрава исхрана

Прва и најважнија ствар коју требате знати је да веганство не значи аутоматски здрав живот. Да, избегавање животињских производа може умањити ризик од бројних болести, али само ако је исхрана богата целим житарицама, воћем, поврћем, орашастим плодовима и махунаркама. Веганска исхрана са великим количинама прерађене хране мало је вероватно да ће бити здрава.

Протеини нису проблем

Један од најчешћих митова о веганству је да вегани имају тешкоћа у уношењу протеина. Иако је тачно да су неки извори протеина ограничени за вегане, много је биљних извора протеина који могу удовољити потребе. Квиноа, соја, орашасти плодови, махунарке и целе житарице само су неки од њих.

Веганство може бити исплативо

Многи виђају веганство као скупу опцију, али да ли је то заиста тако? Док је тачно да неки специјализовани вегански производи могу бити скупљи, основне веганске намирнице – житарице, махунарке, воће, поврће, орашасти плодови и семење – често су знатно јефтинији од меса и млечних производа. Спремање веханских оброка код куће, уместо куповине готових, такође може значајно смањити трошкове.

Заштита животне средине

Веганство није само добро за ваше здравље, већ и за околину. Производња животињске хране троши много више ресурса, укључујући земљиште, воду и енергију, у поређењу са биљном производњом. Такође, животињска привреда значајно доприноси емисији штетних гасова.

Закључак

Веганска исхрана може бити здрав, економичан и еколошки одговоран избор. Важно је, међутим, обратити пажњу на то да ваша исхрана буде богата разноврсним биљним намирницама, а не само ограничена на прерађену храну. Као и увек, пре прелаза на веганску исхрану, разговарајте са здравственим стручњаком да бисте се уверили да таква исхрана испуњава све ваше нутритивне потребе.

Додатак – вегански јеловник за два дана

Дан 1:

Доручак: Овсена каша са бадемовим млеком, бананом и урмама.
Направите овсену кашу са бадемовим млеком, а за сладак укус додајте нарезану банану и урме.

Ужина: Шака орашастих плодова и сувог воћа.

Ручак: Киноа са прженим поврћем и авокадом.
Припремите киноу према упутствима на паковању, додајте своје омиљено пржено поврће и додајте нарезани авокадо за здраве масти.

Вечера: Веганска пица са тестом од целог зрна, песто сосом, печуркама, црвеним луком, белим луком, спанаћем и веганским сиром.

Дан 2:

Доручак: Смути од спанаћа, банане, ананаса, чиа семенки и бадемовог млека.

Ужина: Чинија свежег воћа.

Ручак: Веганске лазање са сојом, тестенинама са целим зрном, броколијем и веганским бешамел сосом.

Вечера: Салата од црног пасуља, црвене паприке, црног лука, целеровог стабла, кукуруза, авокада и веганског сира, са компотом од лимуна и маслиновог уља.

Ови јеловници су само примери и могу бити прилагођени по вашим личним преференцијама и нутритивним потребама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници, али и на Х налогу. Скините Андроид апликацију за брже добијање правовремених информација.

КОМЕНТАРИШИТЕ

Молимо вас унесите свој коментар!
Молимо вас унесите своје име

- Спонзорисано -

Прочитајте још повезаних вести

Још ознака:

Најпопуларније вести